Services

The Cathedral has a regular pattern of services but there are occasional exceptions so, before setting out for a service, please check the current detailed schedules below which are updated every two weeks

Ordinations

 

We are looking forward to Saturday 29 June when Bishop Martin will be ordaining the largest number of people in the history of our Diocese. 17 people will be ordained deacon at 11.00 am, including our Cathedral Ordinand, Sarah Geileskey, and 23 people will be ordained priest at 3.30 pm. As a result of these record numbers, entry is by ticket only. Ordinations are a great occasion for rejoicing and giving thanks for one of the many ways God is blessing our church.  Please pray for the ordinands and the benefices where they are or will be serving. Clergy and Readers are welcome to robe and process at these services without tickets, but we do ask that you let us know by calling 01284 748720 or emailing liturgy.admin@stedscathedral.org.

To be ordained Deacon:

 

Alison Alder, to serve in the Benefice of the Blyth Valley Team Ministry

Susan Allison, to serve in the Benefice of Newmarket, All Saints

Linda Berry, to serve in the Benefice of the Blyth Valley Team Ministry

Caroline Butcher, to serve in the Benefice of Mildenhall

Martyn Carr, to serve in the Benefice Higham, Holton St Mary, Raydon and Stratford St Mary

Sarah Du Boulay, to serve in the Benefice of Needham Market with Badley

Sarah Geileskey, to serve in the Benefice of Bury St Edmunds St James and St Edmund

Brian Jolley, to serve in the Yoxmere Benefice.

James Marston, to serve in the Benefice of Alde Sandlings

John McCracken, to serve in the Benefice of Athelington, Denham, Horham, Hoxne, Redlingfield, Syleham and Wingfield

Thomas Mumford, to serve in the Benefice of Sudbury St Gregory with St Peter and Chilton

Lesley Norburn, to serve in the Blackbourne Team

Judith Offord, to serve in the Benefice of Sudbury All Saints with Ballingdon and Brundon and the Benefice of Sudbury St Gregory with St Peter and Chilton

Kathleen Palmer, to serve in the Benefice of Brandon

Miriam Webb, to serve in the Lark Valley Benefice and the North Bury Team Ministry

Andrew Williams, to serve in the Benefice of Woodbridge St John and Bredfield

Gini Williams, to serve in the Benefice of Sancroft

To be ordained Priest:

 

Rebecca Artiss, to serve in the Benefice of Four Rivers

Adam Barclay, to serve in the Benefice of Stanton

David Butcher, to serve in the Benefice of Mildenhall

Andrew Buttress, to serve in the Benefice of Ipswich St Matthew, Triangle and All Saints

Lawrence Carey, to serve in the Benefice of Ipswich St Matthew, Triangle and All Saints

Dennis Coburn, to serve in the Benefice of Brandon

Cat Connolly, to serve in the Benefice of Ipswich St Thomas

Mark Cresswell, to serve in the Benefice of Carlford

Philip Cudmore, to serve in the Benefice of Beccles St Michael and St Luke

Mervyn Dye, to serve in the Benefice of St Mary Stoke with St Peter Stoke and St Francis with St Clare, Ipswich

Benjamin Edwards, to serve in the Benefice of Beccles St Michael and St Luke

Eric Falla, to serve in the benefice of Whitton with Thurleston and Akenham

Jane Held, to serve in the Benefice of the Blyth Valley Team Ministry

Bill Herbert, to serve in the Benefice of Woodbridge St John and Bredfield

Sarah Jenkins, to serve in the Benefice of Nacton and Levington with Bucklesham and Foxhall with Kirton and Falkenham, and the benefice of Waldringfield, Hemley and Newbourne

Gary Jones, to serve in the Benefice of Kesgrave

Claire Kiddy, to serve in the Benefice of Beccles St Michael and St Luke

Faith Marsden, to serve in the Benefice of Acton with Great Waldingfield

Kathleen Martin, to serve in the Benefice of Mid Loes

David Mulrenan, to serve in the Benefice of Four Rivers

Kay Palmer, to serve in the Benefice of St Mary Stoke with St Peter Stoke Park and St Francis with St Clare, Ipswich

Christine Pinder, to serve in the Benefice of Martlesham with Brightwell

Jay Price, to serve in the Benefice of Pakenham with Norton and Tostock

Weekly Service Sheets

Regular Pattern

Sunday
8.00 am Holy Eucharist
10.00 am Sung Eucharist (on feast days Solemn Eucharist)
11.30 am Mattins (except 1st and 5th Sunday)
3.30 pm Evensong

Monday – Friday
7.30 am Silence
7.40 am Morning Prayer
8.00 am Eucharist
5.30 pm Evening Prayer (Monday) or Evensong (Tuesday-Friday)

3rd Tuesday each month (in addition to the above)
12.30 pm Service of Healing and Wholeness

Wednesday (in addition to the above)
1 pm Holy Eucharist (BCP)

Thursday (in addition to the above)
12.30 pm Silent Meditation

Saturday
8.45 am Morning Prayer
9.00 am Holy Eucharist
3.30 pm Evening Prayer or Evensong